WYPOŻYCZALNIA AUTOLAWET Zgierz/Łódź

 

1. Zakup samochodu w Niemczech

Zakup samochodu za granicą nie jest wcale złym pomysłem, ponieważ jeśli chce się nabyć auto w rozsądnej cenie, w dobrym stanie i z pewnego źródła, to właśnie kraje niemieckojęzyczne zdają się się być najlepszym wyborem.

Zalety kupna auta za granicą:

- korzystne ceny (choć za dobre auto często trzeba zapłacić więcej, niż naprawiane auto powypadkowe w Polsce)
- duży rynek i tym samym również o wiele większa podaż
- dobry stan techniczny samochodów dzięki lepszym warunkom drogowym oraz nieoszczędzaniu przez bogatsze społeczeństwa na serwisie samochodów, jak również surowe przepisy, wymuszające idealny stan techniczny
- większa uczciwość sprzedawców, choć tutaj ostrożność jest również zalecana
- samochody jeżdżą głównie po autostradach, dzięki czemu ich zużycie eksploatacyjne jest o wiele mniejsze niż auta z tym samym przebiegiem w Polsce.
- większość kierowców na rynku niemieckim  regularnie serwisuje swoje samochody do samego końca ich użytkowania, czego potwierdzeniem są pieczątki z przeglądów w książce serwisowej. (poziom obsługi zarówno serwisów, jak i zwykłych warsztatów jest ogólnie bardzo wysoki).

Sankcje prawne w Niemczech za ukrywanie informacji o aucie dotyczących jego historii oraz przebiegu są wysokie, dlatego sprzedający wolą nie ryzykować. Przebiegi samochodów są najczęściej oryginalne.

Pamiętać należy jednak, że jak w każdej dziedzinie obowiązuje również tutaj zasada ograniczonego zaufania i trzeba zachować zdrowy rozsądek.

2. Wybór samochodu

Najpopularniejszymi portalami ogłoszeniowymi są tu raczej:

- www.mobile.de
- www.autoscout24.de
- www.gebrauchtwagen.de
- www.ebay.de

a holenderski

- www.marktplaats.nl

Przy kupnie auta z Niemiec warto zwracać uwagę, kiedy miał zrobiony przegląd (TÜV), gdyż jeśli jest on wykonany niedawno, mamy pewność, że samochód znajduje się dobrym stanie technicznym.

3. Samochód kupiony/zamówiony i co dalej....

Niemcy nie pozwalają nikomu odjechać na swoich tablicach, dlatego też wymeldowują samochód. Stajemy wtedy przed wyborem, czy wracać autem do Polski na kołach (i jak to zrobić), czy też lepiej przywieźć je autolawetą/lawetą.

Wybór jest oczywiście kwestią indywidualną, poniżej kilka informacji ułatwiających dokonanie wyboru...

Możliwość 1 - Powrót na kołach

Jeśli samochód nie został jeszcze wyrejestrowany, musimy to zrobić, lub poprosić o to sprzedającego. Tak, czy tak zostajemy z autem bez tablic. Aby możliwa była jazda samochodem do Polski, musimy zarejestrować na siebie samochód i uzyskać do niego tablice. Możliwe jest to tylko, jeśli samochód posiada ważny przegląd techniczny. Jeśli takiego nie ma, wiąże się to z kosztem około 60 euro (jeśli załatwimy to jakoś sami) pod warunkiem, że samochód jest absolutnie sprawny!
Gdy mamy już przegląd, musimy udać się do wydziału komunikacji (Zulassungsstelle), które są z reguły czynne do godziny ok. 12-14. W większości z nich możliwa jest rejestracja tylko samochodów zakupionych w ich okręgu oraz konieczne jest wskazanie osoby ze stałym meldunkiem na terenie Niemiec. Cena samej rejestracji na tablicach 5-dniowych (z żółtym paskiem - Kurzzeitkennzeichen) z ubezpieczeniem oscyluje w okolicach 70-100 euro. Jeżeli jednak będziemy zmuszeni zapłacić pośrednikowi (mającemu miejsce zameldowania w Niemczech) trzeba liczyć się z kwotą około 120 euro.
Można zarejestrować samochód na tablicach celnych (z czerwonym paskiem - Ausfuhrkennzeichen/Zollkennzeichen). Są to tablice wydawane na okres od 14 dni do 90 dni. Wykup tych tablic na 14 dni to wydatek rzędu około 200-250 euro.
Zakup i załatwienie tablic jest trudne do wykonania w jeden dzień, zatem trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami noclegu. Gdy zastanie nas taka sytuacja, warto zapytać się komisach samochodowych, które często współpracują z hotelikami, lub też same oferują noclegi za względnie niewielkie pieniądze.

Możliwość 2 - Przywóz samochodu autolawetą/lawetą (na przykład z naszej wypożyczalni
www.laweta-zgierz.eu

Jest to chyba o wiele rozsądniejsze rozwiązanie. Wypożyczamy samochód w Polsce. Mamy pewność stanu technicznego oraz pełne ubezpieczenie wraz z assistance. Koszt samego wynajmu to w przeliczeniu około 120 euro na dwa dni. Paliwo również wychodzi taniej, gdyż zużywany je tylko w jednym aucie.

Wypożyczamy zatem samochód, jedziemy, kupujemy, pakujemy samochód na lawetę i wracamy na luzie ;).

4. Tłumaczenie dokumentów

Dokumenty dołączone do wniosku o rejestrację auta sporządzone w języku obcym muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Tłumaczenia przysięgłe dokumentów z krajów niemieckojęzycznych (Niemcy, Austria, Szwajcaria) można w Zgierzu zrobić tu:
www.tlumaczenia.edu.pl

Tłumaczenia dokumentów są wymagane dopiero w wydziale komunikacji.

5. Badanie techniczne

Następnym krokiem jest odwiedzenie stacji kontroli pojazdów i wykonanie tzw. przeglądu zerowego auta.

6. Opłacenie akcyzy

W urzędzie celnym właściwym dla miejsca zamieszkania należy uzyskać zaświadczenie o opłaceniu akcyzy. W tym celu należy przedłożyć:

- deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U

- dokument zakupu samochodu (faktura, umowa kupna-sprzedaży, rachunek);

- dokument identyfikacji pojazdu wystawiony w kraju członkowskim UE (dowód rejestracyjny, karta pojazdu lub inny);

7. Złożenie dokumentów w wydziale komunikacji

Wymagane są:

- wypełniony wniosek o rejestrację auta sprowadzonego z zagranicy;

- dokument potwierdzający opłacenie akcyzy;

- dowód własności pojazdu (umowa, faktura wraz z tłumaczeniem poświadczonym);

- dowód rejestracyjny lub karta pojazdu oraz zagraniczne tablice rejestracyjne (wraz z tłumaczeniem poświadczonym);

- świadectwo wyrejestrowania pojazdu, jeśli nie ma odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym;

- zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, a jeśli jest to nowe auto - aktualne świadectwo homologacji;

- dowód tożsamości oraz ewentualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (dla właścicieli firm);

W wydziale komunikacji otrzymuje się nowe tablice rejestracyjne i pozwolenie czasowe (tzw. miękki) dowód rejestracyjny. W ciągu 30 dni należy zgłosić się po stały dowód i kartę pojazdu.